Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Płatności bezgotówkowe

Polna droga zimą

Budynek Urzędu Gminy

Zespół Folklorystyczny Klekociaki

Wschód słońca nad rzeką Nurzec

Podlaskie Spotkania 2016

POMOC SPOŁECZNA

Wspiera osoby i rodziny, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, oferując pomoc w formie świadczeń:

1)  pieniężnych: zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek celowy i specjalny zasiłek celowy;

2)  niepieniężnych: praca socjalna, usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania i ośrodkach wsparcia, skierowanie do domu pomocy społecznej, pomoc rzeczowa, posiłek, niezbędne ubranie,  schronienie, składki na ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, sprawienie pogrzebu, poradnictwo.

Pomocy społecznej udziela się na zadach określonych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t. j. Dz. U z 2019 r. poz. 1507, ze zm.).

Komu przysługuje pomoc?

Prawo do świadczeń przysługuje osobom i rodzinom, które spełniają dwa warunki określone w ustawie.

Pierwszy– trudna sytuacja życiowa związana w szczególności z:

ü  ubóstwem,

ü  sieroctwem,

ü  bezdomnością,

ü  bezrobociem,

ü  niepełnosprawnością,

ü  długotrwała lub ciężką chorobą,

ü  przemocą w rodzinie,

ü  potrzebą ochrony ofiar handlu ludźmi,

ü  potrzebą ochrony macierzyństwa lub wielodzietności,

ü  bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych,

ü  trudnością w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego,

ü  alkoholizmem lub narkomanią,

ü  zdarzeniem losowym i sytuacja kryzysową,

ü  klęską żywiołową lub ekologiczną

Drugi – miesięczny dochód  osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc społeczną nie może być większy od kwoty tzw. kryterium dochodowego.

Kryterium dochodowe:

ü  701,00zł – dochód dla osoby samotnie gospodarującej,

ü  528,00zł – dochód na osobę w rodzinie.

W systemie pomocy społecznej rodzina to osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.

Osobie odbywającej kare pozbawienia wolności nie przysługuje prawo do świadczeń z pomocy społecznej (z wyłączeniem osób odbywających karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego).

Osobie tymczasowo aresztowanej zawiesza się prawo do świadczeń z pomocy społecznej.

Tryb udzielania pomocy społecznej

Etapy:

1)     Wniosek o udzielenie pomocy wraz z niezbędnymi załącznikami złożony w GOPS w Boćkach.

2)     Pracownik socjalny w ciągu 14 dni roboczych od daty złożenia wniosku w Ośrodku sporządzi rodzinny wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania klienta w celu ustalenia bieżącej sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej.

3)     W ciągu 30 dni wydawana jest przez Kierownika Ośrodka decyzja administracyjna. Od decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku za pośrednictwem Kierownika GOPS w Boćkach.

Obowiązki osób korzystających z pomocy społecznej

Niewyrażenie zgody na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego przez osoby ubiegające się o pomoc lub na jego aktualizację przez osoby lub rodziny korzystające z pomocy stanowi podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia lub wstrzymania świadczeń pieniężnych.

Pracownik socjalny ma prawo domagać się od osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc złożenia oświadczenia o dochodach i stanie majątkowym. Odmowa złożenia oświadczenia jest podstawą wydania decyzji o odmowie przyznania świadczenia.

Osoby i rodziny korzystające ze świadczeń pomocy społecznej są obowiązane niezwłocznie poinformować organ, który przyznał świadczenie, o każdej zmianie ich sytuacji osobistej, dochodowej i majątkowej, która wiąże się z podstawą do przyznania świadczeń lub ponoszenia odpłatności.  

Brak współdziałania osoby lub rodziny z pracownikiem socjalnym lub asystentem rodziny w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej, odmowa zawarcia kontraktu socjalnego, niedotrzymanie jego postanowień, nieuzasadniona odmowa odjęcia zatrudnienia , innej pracy zarobkowej przez osobę  bezrobotną lub nieuzasadniona odmowa podjęcia lub przerwanie szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac interwencyjnych, robót publicznych, prac społecznie-użytecznych, odmowa lub przerwanie udziału w działaniach z zakresie integracji społecznej, nieuzasadniona odmowa podjęcia leczenia odwykowego przez osobę  uzależnioną mogą stanowić podstawę ograniczenia  wysokości lub rozmiaru świadczenia, do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia lub wstrzymania świadczeń pieniężnych.