Portal Informacyjny Gminy Boćki

Duch, który umacnia miłość

Taka myśl przewodnia przyświecała organizatorom i uczestnikom tegorocznej Cecyliady w Boćkach. W niedzielę 26 listopada w miejscowej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II odbył się przegląd pieśni religijnej w wykonaniu chórów i solistów dziecięco-młodzieżowych. Wystąpiły zespoły: Iskierki i schola z Łubina Kościelnego, schola Karmelki z Bielska Podlaskiego, zespół Tęcza z Zespołu Szkół Specjalnych z Bielska Podlaskiego, chór szkolny z Dziadkowic i Bociek.

Solo i w duetach wystąpili:  Dominika Żukowska z Dziadkowic, która dorastała wraz z festiwalem; Zofia Falkowska i Maria Truskolaska z Łubina Kościelnego; duet: Natalia Kujawska i Dariusz Puchalski i solistka Anna Gawrysiak, pięknie akompaniująca sobie na gitarze- trójka wykonawców z Rudki.

Anna Gawrysiak z Rudki

Nad całością tego muzyczno- religijnego  spotkania czuwała św. Cecylia, której imieniny przypadają 22. listopada. Święta Cecylia jest patronką muzyki religijnej: muzyków, śpiewaków, chórów kościelnych, a także tańca i rzemieślników wykonujących instrumenty muzyczne. W ikonografii przedstawiana jest jako orantka, czyli modląca się w postawie stojącej, a jej atrybutami są najczęściej harfa, cytra, lutnia, organy, płonąca lampka, miecz, czy tez wieniec z białych i czerwonych róż.

Karmelki z Bielska Podlaskiego

Pomysłodawczyniami festiwalu pieśni religijnej pod nazwą Cecyliada w Boćkach była poprzednia pani dyrektor Zespołu Szkół, Hanna Puchalska, wraz z Małgorzatą Lasecką i Anettą Malinowską.  Od początku wspierali ich nauczyciele i nauczycielki z boćkowskiej szkoły. Jedna z nich Jolanta Łucjan, tworzy co roku piękną, szydełkową scenografię.

Chór szkolny z Bociek.

„Już po raz czternasty szczęśliwie spotykaliśmy się w budynku -  obecnie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Boćkach- by obcować z pięknem muzyki  religijnej  w wykonaniu dzieci i młodzieży- mówiła Małgorzata Lasecka, jedna z pomysłodawczyń i organizatorek festiwalu. To wydarzenie z roku na rok jest nieco inne. Bardzo dobrze, że odbywają się takie spotkania. Dzięki temu, możemy wszyscy podziwiać i przeżywać na swój sposób treść przepięknych pieśni religijnych.  Różnorodność repertuarowa, stroje chórzystów oraz radość ze wspólnego śpiewania to ogromne walory naszego przeglądu. Ja ze swej strony prosiłabym o większy udział mieszkańców naszej Gminy w naszej corocznej uroczystości.”

Na uwagę zasługuje ciekawe prowadzenie imprezy przez dwoje uczniów Szkoły Podstawowej w Boćkach. Zapowiedzi nawiązywały bardzo trafnie do treści prezentowanych utworów i zagrzewały publiczność do oklasków i wspólnego udziału. Każdy wykonawca otrzymał po wykonaniu pamiątkową statuetkę i prezenty.

Autor: Teresa Modzelewska