Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Płatności bezgotówkowe

Polna droga zimą

Budynek Urzędu Gminy

Zespół Folklorystyczny Klekociaki

Wschód słońca nad rzeką Nurzec

Podlaskie Spotkania 2016

Klub Przedszkolaka BOCIEK

logo projekt

Pomysł na projekt Klub Przedszkolaka BOCIEK zrodził się podczas rozmów z kobietami, które chciały być aktywne zawodowo, ale nie mogły z powodu braku opieki nad dzieckiem. Pani Dorota Kędra - Ptaszyńska pracująca wtedy przy Aktywizacji Jednostek Samorządu Terytorialnego i Organizacji Pozarządowych często spotykała się z sytuacjami, kiedy okazywało się, że nie tylko panie, ale i panowie mają świadomość potrzeby posłania dziecka do przedszkola i korzyści z tego płynących.

Gdy ogłoszono konkurs w Priorytecie IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, nadarzyła się okazja by odpowiedzieć na realny problem w Gminie Boćki. Został napisany projekt na otwarcie punktu przedszkolnego w godzinach od 8.00 do 13.00 z dodatkowymi zajęciami dla przedszkolaków i rodziców, który otrzymał dofinansowanie i tak zaczęły się przygotowania do otwarcia Klubu Przedszkolaka Bociek. Pomimo dużego zainteresowania ze strony niektórych rodziców, ciężko było przekonać innych o korzyściach wynikających z uczęszczania małego 3latka do przedszkola. Możliwość korzystania z bezpłatnych zajęć rytmiki, języka obcego, edukacji literackiej i regionalnej a także wycieczek, oraz możliwość pracy logopedy z dzieckiem (w poradni trzeba czekać co najmniej pół roku w kolejce) a także korzyści płynące z aklimatyzacji w grupie niestety nie przemawiały do niektórych rodziców. Podczas gdy w innych miejscowościach rodzice z rocznym wyprzedzeniem zapisują dziecko do przedszkola w naszej gminie słyszało się odpowiedzi, że to za wcześnie, że szkoda dziecka, traktowało się przedszkole jako zło którego trzeba uniknąć za wszelką cenę ponieważ dziecko i tak od 6 roku życia będzie „męczyło się” w szkole. Nie traktowano uczęszczania do przedszkola jako możliwości zapewnienia dzieciom właściwych warunków rozwoju fizycznego, umysłowego, emocjonalnego i społecznego, wyrównywania ewentualnych braków i opóźnień w tym zakresie, przygotowania dziecka do nauki w szkole.

W ramach obecnie realizowanego projektu Klub Przedszkolaka BOCIEK istnieją dwa punkty przedszkolne. Po zakończeniu realizacji pierwszego projektu a przed napisaniem drugiego rodzicom dzieci w wieku 3-5 lat rozdane były ankiety z których wynikało, iż rodzice chcieli, by przedszkole otwarte było od 7 do 16 tak, aby mogli zostawić dziecko w przedszkolu na czas pracy. Dlatego teraz punkt 3-4latków (25 dzieci) otwarty jest od 7.15. do 16.15. Punkt 5latków (20 dzieci) zaś realizowany jest w szkole w godzinach od 8.00. do 12.30. W każdym punkcie oprócz podstawy programowej realizowane są zajęcia rytmiki, języka obcego, zajęć literackich i regionalnych (wycieczki) terapii logopedycznej a dla rodziców zajęcia z psychoedukacji.

Od września (tak jak to było w tym roku) pracę wznawiają oba punkty. Przedszkolaki urodzone w 2006 roku uczęszczające obecnie do grupy 3-4latków przechodzą do grupy 5latków. Pani Ewelina Markowska – Koordynator w punkcie przedszkolnym 3-4latków ma już zapełnioną listę dzieci które od 01. września 2011r. rozpoczną edukację przedszkolną w grupie 3-4latków oraz otwartą listę rezerwową na której zapisanych jest 8 dzieci. W grupie 5latków zostało 6 wolnych miejsc na które rodzice mogą zapisać swoje dziecko w biurze projektu w Centrum Kulturalno – Turystycznym Gminy Boćki. (formularz do pobrania poniżej lub w biurze projektu.)

FORMULARZ ZGŁOSZENIA DZIECKA DO UCZĘSZCZANIA W ZAJĘCIACH Klubu Przedszkolaka „BOCIEK”

logo gminy

logo projekt