Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Płatności bezgotówkowe

Polna droga zimą

Budynek Urzędu Gminy

Zespół Folklorystyczny Klekociaki

Wschód słońca nad rzeką Nurzec

Podlaskie Spotkania 2016

KLEKOCIAKI

Zespół Folklorystyczny KLEKOCIAKI działa od 1962 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Boćkach i reprezentuje folklor Podlasia. Założony został przez Genowefę Łucjan i Mikołaja Turkowicza. Początkowo był to zespół pieśniarzy ludowych, obecnie zaś składa się z grupy śpiewaczej, kapeli i tancerzy. Charakterystyczna dla zespołu - od początku jego istnienia aż po dzień dzisiejszy - jest wielopokoleniowość. Również niezmienne pozostają główne atuty Klekociaków: żywiołowość i spontaniczność oraz dająca się odczuć podczas koncertów szczerość i prawdziwość artystycznej wypowiedzi, poparta rzetelnością wykonywanego rzemiosła. W swym repertuarze mają pieśni, tańce i obrzędy podlaskie (m.in. Konopielka - charakterystyczne dla regionu wielkanocne kolędowanie, Lany Poniedziałek, Podlaska Noc Świętojańska, Żniwa Dworskie - obrzęd dożynkowy, czy kolędy i pastorałki). Klekociaki jako zespół amatorski są laureatem wielu nagród i wyróżnień. Najcenniejsze to Nagroda Ministra Kultury i liczne trofea otrzymane od Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, z którym zespół jest związany od początku swego istnienia. Podczas swej wieloletniej działalności Klekociaki koncertowały również poza granicami Polski - na Litwie, Łotwie, Białorusi, Macedonii, w Szwajcarii, reprezentowały Podlasie na święcie Walonii w Belgii oraz podczas koncertów w Grecji i na Europejskim Święcie Plonów w Duesseldorfie.

Na początku maja 2010r. zespół Klekociaki reprezentował Województwo Podlaskie na targach „Czas Wolny 2010" w Bolzano, we Włoszech. Klekociaki we wrześniu powróciły z trasy koncertowej po Włoszech. Zaprezentowały się między innymi na EXPO 2015 w Mediolanie.