Dożynki Wojewódzkie 2019

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 września 2019

logoTegoroczne Wojewódzkie Święto Plonów odbędzie się 14 września w Tykocinie. W piątek (6.09) podczas konferencji prasowej do udziału w wydarzeniu zapraszali Mariusz Dudziński, burmistrz Tykocina, Jan Perkowski, starosta białostocki i Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Dożynki są przede wszystkim podziękowaniem za tegoroczne plony oraz codzienną pracę i trud rolników – podkreślał marszałek Kosicki – Spotkajmy się zatem 14 września w Tykocinie i wspólnie podziękujmy za ukończenie żniw i prac polowych. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, a program jest bardzo bogaty.
W imieniu mieszkańców gminy i całego powiatu białostockiego do udziału w dożynkach zachęcali też burmistrz Mariusz Dudziński i starosta Jan Perkowski

Podlaskie Święto Plonów rozpoczną nabożeństwa: o godz. 9.00 w cerkwi pw. Świętego Ducha w Białymstoku liturgię odprawi Biskup Supraski Andrzej, natomiast msza polowa na placu przy kościele pw. św. Trójcy w Tykocinie rozpocznie się o godz. 11.00. Przewodniczyć jej będzie Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski.

Uroczystości dożynkowe odbędą się w najpiękniejszym miejscu Tykocina - na Placu Czarnieckiego.
To tam po nabożeństwie i po części oficjalnej, zobaczymy występy zespołów folklorystycznych – m.in. Kurpi Zielonych. W programie Święta Plonów jest oczywiście przekazanie chleba dożynkowego, pokaz obrzędów związanych z tym świętem i  wybór najpiękniejszego wieńca. Poznamy też laureatów konkursu „Żniwa mogą być bezpieczne”.
Amatorzy regionalnej kuchni będą mogli skosztować tradycyjnych lokalnych przysmaków. Na tykocińskim Placu nie zabraknie też straganów z ludowym rękodziełem.

Dożynki Wojewódzkie 2019 uświetnią też koncerty – o godz. 18.00 na scenie wystąpi Janusz Laskowski, a o 20.30 zespół Focus.

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Program Dożynek Wojewódzkich:
- do 8.30 – przyjazd delegacji z wieńcami dożynkowymi do cerkwi pw. Świętego Ducha przy ul. Antoniuk Fabryczny 13 w Białymstoku
- 9.00 – Liturgia pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Biskupa Supraskiego Andrzeja w cerkwi pw. Świętego Ducha przy ul. Antoniuk Fabryczny 13
w Białymstoku
- 10.30 – przyjazd delegacji z wieńcami dożynkowymi na plac Czarnieckiego w Tykocinie
- 11.00 – Msza św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego na placu Czarnieckiego przy kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie
- 13.00 – powitanie gości, część oficjalna uroczystości
- 14.00 – część artystyczna:
• występ Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”
• występy zespołów folklorystycznych
• podsumowanie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy
• podsumowanie konkurs „Żniwa mogą być bezpieczne”
- 18.00 – koncert Janusza Laskowskiego
- 20.30 – koncert zespołu Focus

Ponadto:
- wystawa płodów rolnych
- prezentacja kulinarnego dziedzictwa oraz rękodzieła ludowego
- pokaz obrzędów dożynkowych

źródło: https://www.wrotapodlasia.pl/pl/rolnictwo/zapraszamy-na-dozynki-wojewodzkie-2019.html

https://www.facebook.com/events/2199901046787152