Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Płatności bezgotówkowe

Polna droga zimą

Budynek Urzędu Gminy

Zespół Folklorystyczny Klekociaki

Wschód słońca nad rzeką Nurzec

Podlaskie Spotkania 2016

Setne urodziny Szkoły Podstawowej w Boćkach

12 listopada 2019 roku Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Boćkach obchodziła jubileusz 100-lecia istnienia. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w miejscowym kościele pw. Św. Antoniego i św. Józefa i modlitwą w cerkwi prawosławnej w Andryjankach. Następnie wszyscy uczestnicy wydarzenia zebrali się w budynku szkoły.

Pan dyrektor Kazimierz Pietraszko powitał zaproszonych gości. Byli to: biskup drohiczyński ks. Piotr Sawczuk, prawosławny arcybiskup bielski- Grzegorz, duchowni obu wyznań,(wielu to absolwenci tej szkoły), władze samorządowe,   Wicemarszałek  Województwa  Podlaskiego Stanisław Derehajło, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Policji i Straży, radni i sołtysi, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, emerytowani i obecni nauczyciele, uczniowie i absolwenci, a także mieszkańcy gminy.

Szczególnie wzruszającą chwilą była minuta ciszy i zapalenie symbolicznego znicza za tych którzy odeszli, a potem poświęcenie nowego sztandaru.  Sztandar został poświęcony przez biskupów obu wyznań, obecnych na uroczystości.

Początki tej instytucji sięgają wiosny 1919 roku, pierwszych miesięcy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapisano w szkolnej kronice, że  funkcjonowała wówczas w Boćkach szkoła dwuklasowa. 

Nie mogło zabraknąć na tej uroczystości Pani Krystyny Ulikowskiej, wielce zasłużonej w stworzeniu nowego budynku szkoły.  Wzruszonym  głosem opowiadała o czasach kiedy trwała budowa szkoły, o „załatwianiu” materiałów, o trudnościach, o ludziach zaangażowanych w budowę i wreszcie o radości otwarcia nowego budynku.

Odczytano listy od Dariusza Piontkowskiego, ministra edukacji narodowej i ks. arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Rwandzie, absolwenta boćkowskiej szkoły. 

Uroczystościom towarzyszyła wystawa archiwalnych zdjęć z historii szkoły, tych z początków jej istnienia i tych bardziej współczesnych. Wielu absolwentów odnalazło tam siebie i swoich kolegów z klasy. Można było wpisać się do Księgi pamiątkowej, a także zasiąść w ławce z dawnych lat i poczuć się, jakby czas się cofnął.

Setne urodziny szkoły były także okazją do serdecznych spotkań, wzruszających rozmów i wielu powitań po latach.

Tekst i zdjęcia Teresa Modzelewska .