Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Wesołych Świąt

Płatności bezgotówkowe

Polna droga zimą

Budynek Urzędu Gminy

Zespół Folklorystyczny Klekociaki

Wschód słońca nad rzeką Nurzec

Podlaskie Spotkania 2016

Modlitwa pod pomnikiem powstańców styczniowych w Wygonowie

W upalną, ostatnią  sierpniową niedzielę 2016 roku, spotkali się mieszkańcy gminy Boćki i okolic pod pomnikiem powstańców styczniowych w Wygonowie.

„Pomnik został wzniesiony na symbolicznej mogile powstańczej, aby uczcić tych, którzy zginęli w tym ważnym zrywie niepodległościowym 1863 roku- mówił Krzysztof Tołwiński, potomek jednego z powstańców, organizator tego spotkania.

Wzniosła go młodzież z Teatru Ludowego w 1926 roku. Już prawie 10 lat temu wznowiliśmy tradycję spotkań przy pomniku w ostatnią niedzielę sierpnia. Takie spotkania miały miejsce w okresie międzywojennym, aż do roku 1939. 

Mszę św. za poległych odprawił ks. proboszcz Henryk Bałdyga, a homilię wygłosił ks. Walery Tomaszewski: „ My przychodzimy tutaj, bo nie możemy zapomnieć tych, którzy polegli wiele lat temu- mówił- tych, którzy  walczyli o wolną Polskę. Oddajemy im hołd. Pamiętajmy, że po powstaniu wielu zesłano na Sybir, zaborca pozabierał majątki, zlikwidowano język polski w szkołach. W 1964 aresztowano i stracono w Cytadeli Warszawskiej- przywódców powstania. Tu powinniśmy się zastanowić nad tym, czym jest patriotyzm, prawdziwy patriotyzm w czasach pokoju”.

Na zakończenie uroczystości Krzysztof Tołwiński odczytał apel poległych i opowiedział historię tego miejsca, gdzie stoi pomnik. „ Spotykamy się w wolnym państwie- mówił. Znamienną klamrą historii  jest to, że dzisiaj właśnie w tej w Gdańsku odbywa się pogrzeb Inki, Danuty Siedzikówny, która w 1945 roku, wraz z Wileńską Brygadą AK majora Szendzielarza przebywała na tym terenie, w niedalekiej w Osmoli”. Przypomniał także młodego chłopaka o nazwisku Jabłonowski, który w 1940 roku, kiedy weszli Rosjanie, powiesił na pomniku wygonowskim polską flagę, za co został aresztowany i stracony.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa publikacji i oryginalnych przedmiotów z czasów powstania, a także poczet sztandarowy Zespołu Szkół w Boćkach.

Autor: Teresa Modzelewska