Afrykański Pomór Świń i ptasia grypa

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 grudnia 2017

podlaskie logoWojewództwo podlaskie jest regionem szczególnie ciężko dotkniętym ASF, dlatego też niezwykle istotne jest respektowanie zasad bioasekuracji, które zmniejszą ryzyko rozprzestrzeniania się chorób. Nie należy zapominać również, że cyklicznie – wraz z migracjami ptaków – wzrasta ryzyko związane z wystąpieniem ptasiej grypy. Dla Państwa wygody zebraliśmy ważne materiały, z którymi powinni zapoznać się wszyscy hodowcy trzody chlewnej i drobiu. Pamiętaj, że to błąd człowieka w wielu przypadkach może powodować rozprzestrzenianie się chorób! Przeczytaj i dowiedz się więcej o bioasekuracji, aby chronić swoje gospodarstwo.

Zapraszamy do obejrzenia spotów informacyjnych, w których ostrzegamy przed niektórymi zachowaniami, które mogą prowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa ASF oraz „Ptasiej grypy”.

 

Zakładka ASF na stronie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (znajdziesz tu numery alarmowe, mapę bioasekuracji, broszury, akty prawne)

Apel Podlaskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii do rolników 

Informacje Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii dla hodowców świń

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii ws. wprowadzenia nowej edycji Programu biasekuracji

Regionalizacja występowania ASF

Przepisy prawa związane ze zwalczaniem wirusa ASF

Materiały szkoleniowe WIW dotyczące afrykańskiego pomoru świń u dzików  

PTASIA GRYPA

Strona Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii (gdzie znajdziesz apele do hodowców, komunikaty, akty prawne, użyteczne informacje)

Dyrektor DRiOR - Andrzej Pleszuk