Poświęcenie cerkwi w Andryjankach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
31 maja 2016

Dzień 21 maja 2016r. zapisał się szczególnie w historii boćkowskiej parafii. Tego dnia Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski dokonał poświęcenia cerkwi filialnej pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Andryjankach. Czcigodnego gościa powitały dzieci, władze lokalne, mieszkańcy Andryjanek oraz proboszcz parafii ks.prot. Mirosław Niczyporuk. W krótkim słowie powitalnym proboszcz przypomniał historię cerkwi w Andryjankach. Budowę świątyni rozpoczęto w 1905 roku, a ukończono w 1915, jednak do jej konsekracji nigdy nie doszło. Sytuacja związana z I wojną światową odcisnęła swoje piętno na mieszkańcach naszych terenów.

W wyniku bieżeństwa większość mieszkańców Andryjanek wyjechała w głąb Rosji, z której powrócili już tylko nieliczni. W tym czasie samodzielnie funkcjonująca parafia w Andryjankach została zamknięta, cerkiew włączono w skład parafii Czarnej Cerkiewnej, a następnie Bociek. W przeciągu kolejnych lat w miarę możliwości remontowano świątynię, natomiast kapitalny jej remont miał miejsce od czerwca do listopada 2012 roku. W tym też roku rozpoczęto pierwszy etap prac przy polichromii, które zakończono w styczniu 2016 roku. Autorami polichromii są ikonografowie Jarosław i Joanna Jakimczuk.

Przed poświęceniem Jego Eminencja zwrócił się ze słowem do zebranych, w którym podkreślił znaczenie poświęcenia świątyni, nazywając je „chrztem Domu Bożego”. Hierarcha wyjaśnił zebranym przebieg tego czynu: „pierwszym etapem jest utwierdzenie prestoła, umycie go, pomazanie Św. Mirem, położenie Św. Relikwi, w tym przypadku położone będą relikwie Świętych Młodzieńców Betlejemskich. Miejcie tę świadomość, bracia i siostry, gdzie jest Betlejem, Palestyna, a gdzie są Andryjanki. Jest to swojego rodzaju dar, dar Boży, bowiem Bóg kieruje losami świata, losami Cerkwi i każdego z nas. Dzisiaj cząstki Św. Dzieci Betlejemskich złożymy w Andryjankach w ołtarzu, po czym będzie sprawowana Św. Liturgia, która służy ku uświęceniu świata i wszystkich nas. Głęboko wierzymy, żeta radość, którą Bóg nam dzisiaj daje będzie służyła wszystkim miłującym Chrystusa”.

Podczas Świętej Liturgii śpiewał chór pod kierunkiem Elżbiety Zdrojewskiej. Proboszczowi parafiizostał nałożony krzyż z ozdobami, który jest wysokim wyróżnieniem spośród nagród kapłańskich. Uroczystość zakończyła się procesją wokół cerkwi, po której Jego Eminencja wręczył ordery św. Równej Apostołom Marii Magdaleny orazBłagosławiennyje Gramoty za szczególną pracę dla dobra cerkwi prawosławnej. Słowa podziękowania Hierarcha skierował do proboszcza parafii ks. Mirosława Niczyporuka za trud włożony w remont świątyni.

Ten dzień na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Andryjanek i zebranych gości, którzy mogli uczestniczyć w historycznym wydarzeniu poświęcenia cerkwi wzniesionej ponad sto lat temu.

Julita Niczyporuk, fot Weronika Niczyporuk

Cerkiew w Andryjankach

Poświęcenie cerkwi w Andryjankach

Cerkiew w Andryjankach

Cerkiew w Andryjankach

Cerkiew w Andryjankach

Cerkiew w Andryjankach

Cerkiew w Andryjankach